Дебати на тема "Активно гражданство" по проект EUth се проведоха в Природо-математическа гимназия в Благоевград

На 27-28 май 2025г. Сдружението организира ново събитие по дебатиране в ПМГ с 48 ученици от десети и единадесети клас. Темите на дебата засягаха активното гражданско участие на младите хора в обществения живот, участието на младежките съвети в изграждането на политики и доверието на младежите в институциите.

Дебатите провокираха размисъл у младежите по отношение на правата и задълженията на всеки гражданин в едно демократично общество и отговорността за участие в създаването на нови политики. Участниците подходиха към темите с обективност и критично мислене дори когато личното им мнение се различаваше от позицията, която защитаваха. По време на дебатите младежите оцениха способността за комуникиране на логични доводи в подкрепа на собствената теза и установиха важността да обмислят всички позиции по дадена тема. Учениците споделиха своите идеи за подобряване на политиките на Европейския съюз чрез повишаване информираността на гражданите относно европейските институции и техните инициативи. Част от тях изразиха желание да се включат в бъдещи събития по отношение активното участие на младежта в гражданското общество.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *